ОСВІТА ДЛЯ ДЕМОКРАТИЧНОГО ГРОМАДЯНСТВА ТА ОСВІТА З ПРАВ ЛЮДИНИ В УКРАЇНІ ЗАДЛЯ СПРИЯННЯ ІНТЕГРАЦІЇ ДІТЕЙ, ЯКІ ОПИНИЛИСЯ В УМОВАХ ВІЙНИ
DOI:
https://doi.org/10.61339/2786-6947.2024.1(5).315545Ключові слова:
освіта для демократичного громадянства та освіта з прав людини (ОДГ/ОПЛ), Рада Європи, військова агресія Росії в Україні, соціальна інтеграція дітей, права людини, демократичні цінності, міжкультурний діалог, компетентності для культури демократії, соціально-педагогічна підтримка, інклюзивне середовище, демократична взаємодія, емпатійне міжособистісне спілкування, діти, педагоги, цифровий простірАнотація
У статті закцентовано на важливості освіти для демократичного громадянства (ОДГ) та освіти з прав людини (ОПЛ) в контексті сучасних соціальних і політичних викликів, зокрема війни в Україні. Розглянуто концепцію ОДГ/ОПЛ, розроблену Радою Європи, яка спрямована на розвиток активних громадян, здатних брати участь у житті своїх громад, розуміти свої права і обов’язки та ефективно сприяти розв’язанню суспільних проблем. Схарактеризовано три основні підходи ОДГ/ОПЛ: навчання «про» демократію та права людини, навчання «для» демократії та прав людини і навчання «через» демократію та права людини.
Основну увагу приділено використанню педагогічних та методичних ресурсів ОДГ/ОПЛ для сприяння інтеграції дітей, які опинилися в умовах війни. Закцентовано на необхідності психологічно-соціальної підтримки для забезпечення емоційного комфорту та відчуття безпеки дітей, які пережили травматичні події. Зосереджено на важливості розвитку демократичних відносин та емпатійного міжособистісного спілкування в дитячих спільнотах, а також залученню батьків до освітнього процесу. Наголошено на необхідності адаптації педагогічних і методичних ресурсів ОДГ/ОПЛ до нових суспільних реалій, обумовлених повномасштабним вторгненням Росії в Україну. Підкреслено, що ефективність використання педагогічних та методичних ресурсів ОДГ/ОПЛ залежить від здатності вчителів застосовувати їх у своїй професійній діяльності, особливо в цифровому просторі, з урахуванням етичних принципів та конкретного педагогічного контексту. Представлено результати опитування учасників методичного марафону «Стаємо сильнішими разом!», що свідчать про недостатню обізнаність педагогічних працівників у сфері ОДГ/ОПЛ, а також про високу актуальність та ефективність таких навчальних програм для інтеграції дітей, які опинилися в умовах війни, через розвиток компетентностей для культури демократії у педагогів та дітей.
У статті підкреслено важливість міждисциплінарного підходу до розв’язання проблем дитячої інклюзії через об’єднання зусиль соціології, психології та педагогіки з використанням педагогічних та методичних ресурсів ОДГ/ОПЛ, а також наголошено на необхідності розвитку демократичної культури, яка сприяє соціальній солідарності, рівності та благополуччю дитячих спільнот.